WolrdSkills Americas

< 1 2 3 4 >

WorldSkills Americas 2014 Winners

11 April 2014

SKILL NUMBER

NAME

MEMBER

AWARD

01 - POLYMECHANICS

MILTON YOEL PAQUIRACHIN TORRES

PERU

BRONZE

01 - POLYMECHANICS

ALDO MARTÍN ALVAREZ VARGAS

MEXICO

BRONZE

01 - POLYMECHANICS

OSCAR FELIPE CHÁVEZ

COLOMBIA

SILVER

01 - POLYMECHANICS

ALEXANDRE SAMPAIO LUZ

BRASIL

GOLD

02 - INFORMATION NETWORK CABLING

JEANDINO HART

NETHERLANDS CARIBBEAN

BRONZE

02 - INFORMATION NETWORK CABLING

JORGE IVÁN ORTIZ MORENO

MEXICO

SILVER

02 - INFORMATION NETWORK CABLING

CLAUDIA MARCELA LIÑAN

COLOMBIA

GOLD

04 - MECHATRONICS

EDY RUBEN CUMAR SUCUP

GUATEMALA

BRONZE

04 - MECHATRONICS

JIM MICHAEL NOWELL BARRIOS

GUATEMALA

BRONZE

04 - MECHATRONICS

DANIEL FERNANDO ALZATE GALVIS

COLOMBIA

SILVER

04 - MECHATRONICS

MIGUEL ANGEL GÓMEZ GARCÍA

COLOMBIA

SILVER

04 - MECHATRONICS

DIEGO BASSO

BRASIL

GOLD

04 - MECHATRONICS

MATEUS GASPARY DE FREITAS

BRASIL

GOLD

05 - MECHANICAL ENGINEERING DESIGN - CAD

GERMAN THOMAS FUENTEALBA PEDREROS

CHILE

BRONZE

05 - MECHANICAL ENGINEERING DESIGN - CAD

ROBIN OMAR HERNÁNDEZ ORDOÑEZ

GUATEMALA

BRONZE

05 - MECHANICAL ENGINEERING DESIGN - CAD

RAFAEL ESNEIDER DAVID GALLEGO

COLOMBIA

SILVER

05 - MECHANICAL ENGINEERING DESIGN - CAD

GABRIEL DE CASTRO FREITAS

BRASIL

GOLD

06 - CNC TURNING

HERNAN DARIO RUIZ TOBAR

COLOMBIA

SILVER

06 - CNC TURNING

JOSÉ AUGUSTO COSTA FERREIRA

BRASIL

GOLD

07 - CNC MILLING

JAVIER MENDEZ REYES

DOMINICAN REPUBLIC

BRONZE

07 - CNC MILLING

MIGUEL ANGEL MARTINEZ CORDOBA

COLOMBIA

SILVER

07 - CNC MILLING

HENRIQUE DA SILVA SANTANA

BRASIL

GOLD

09 - IT SOFTWARE SOLUTIONS

SEBASTIAN ALBERTO NIN FERNANDEZ

DOMINICAN REPUBLIC

BRONZE

09 - IT SOFTWARE SOLUTIONS

ELIZA THAÍS NEVES AMANCIO

BRASIL

SILVER

09 - IT SOFTWARE SOLUTIONS

CHRISTIAN GIOVANNY ROJAS DIAZ

COLOMBIA

GOLD

10 - WELDING

JOHNY MARCOS CHALI LOPEZ

GUATEMALA

BRONZE

10 - WELDING

EDWING YOHANY MARTINEZ

COLOMBIA

SILVER

10 - WELDING

RAFAEL WENDERSON MORAIS PEREIRA

BRASIL

GOLD

10 - WELDING

ELIECER EDMUNDO VASQUEZ MOJICA

PANAMA

MEDALLION FOR EXCELLENCE

10 - WELDING

OLMAN ROJAS ZAMORA

COSTA RICA

MEDALLION FOR EXCELLENCE

12 - WALL AND FLOOR TILING

JULIO MICHEL MERCEDES BAUTISTA

NETHERLANDS CARIBBEAN

BRONZE

12 - WALL AND FLOOR TILING

JÚNIOR RENATO FERREIRA

BRASIL

GOLD

12 - WALL AND FLOOR TILING

DANIEL VALENCIA GIRALDO

COLOMBIA

GOLD

15 - PLUMBING AND HEATING

ORLANDO EMMANUEL RAMIREZ

ARGENTINA

SILVER

15 - PLUMBING AND HEATING

KABIER DUBAL VILLALOBOS LOPEZ

CHILE

SILVER

15 - PLUMBING AND HEATING

PABLO FACHINNI

BRASIL

GOLD

16 - ELECTRONICS

YOHAN CARLOS GIL PIMENTEL

DOMINICAN REPUBLIC

BRONZE

16 - ELECTRONICS

YEISON FABIAN VARGAS DIAZ

COLOMBIA

SILVER

16 - ELECTRONICS

MAURI SARAIVA DOS SANTOS

BRASIL

GOLD

16 - ELECTRONICS

CESAR JUNIOR ARANDA AGUILAR

PERU

MEDALLION FOR EXCELLENCE

17 - WEB DESIGN

CRISTIAN SILVERIO NUÑEZ MATA

DOMINICAN REPUBLIC

BRONZE

17 - WEB DESIGN

MATEUS PAULINO DA SILVA SANTOS

BRASIL

SILVER

17 - WEB DESIGN

DIEGO HERNANDEZ

COLOMBIA

GOLD

18 - ELECTRICAL INSTALLATIONS

WALTER EMANUEL ZAMUDIO

ARGENTINA

BRONZE

18 - ELECTRICAL INSTALLATIONS

LEANDRO FIGUEREDO OLIVEIRA

BRASIL

SILVER

18 - ELECTRICAL INSTALLATIONS

DANIEL ESTEBAN GIL PABÓN

COLOMBIA

GOLD

18 - ELECTRICAL INSTALLATIONS

LIMBERT MIRANDA ABALOS

BOLIVIA

MEDALLION FOR EXCELLENCE

19 - INDUSTRIAL CONTROL

PEDRO LUIS VALENZUELA DUARTE

CHILE

BRONZE

19 - INDUSTRIAL CONTROL

JHONATHAN DE JESUS REYES MARTINEZ

COLOMBIA

SILVER

19 - INDUSTRIAL CONTROL

CAIQUE FERREIRA DE FARIA

BRASIL

GOLD

20 - BRICKLAYING

JUANITO ESCALANTE CERVANTES

BOLIVIA

BRONZE

20 - BRICKLAYING

CRISTIAN DAVID HERNANDEZ

COLOMBIA

SILVER

20 - BRICKLAYING

ARIEL BERTOLUCI

BRASIL

GOLD

21 - PLASTERING AND DRYWALL SYSTEMS

GUSTAVO ADOLFO CANO URIBE

COLOMBIA

SILVER

21 - PLASTERING AND DRYWALL SYSTEMS

RUDIMAR BRAGA DOS SANTOS

BRASIL

GOLD

23 - MOBILE ROBOTICS

DIEGO FELIPE MUÑOZ HENRIQUEZ

CHILE

BRONZE

23 - MOBILE ROBOTICS

FELIPE ANDRES LEAL POHLHAMMER

CHILE

BRONZE

23 - MOBILE ROBOTICS

JÉSSICA MARTÍNEZ ORTA

MEXICO

BRONZE

23 - MOBILE ROBOTICS

MIGUEL ÁNGEL TORRES CARRILLO

MEXICO

BRONZE

23 - MOBILE ROBOTICS

DAVID HENAO

COLOMBIA

SILVER

23 - MOBILE ROBOTICS

JONATHAN VINASCO

COLOMBIA

SILVER

23 - MOBILE ROBOTICS

CARLOS ADRIANO VIEIRA

BRASIL

GOLD

23 - MOBILE ROBOTICS

VICTOR GABRIEL VERÍSSIMO BRANDÃO

BRASIL

GOLD

24 - CABINETMAKING

JACOB MATTHEW WOZNIAK

UNITED STATES OF AMERICA

SILVER

24 - CABINETMAKING

SELIMAR DIAS DOS SANTOS FILHO

BRASIL

GOLD

29 - HAIRDRESSING

RUKIYA THAMIKA CLARKE

BARBADOS

BRONZE

29 - HAIRDRESSING

GREIVIN ALEJANDRO ZÚÑIGA VEGA

COSTA RICA

SILVER

29 - HAIRDRESSING

JULIANA ALMEIDA BEZERRA

BRASIL

GOLD

31 - FASHION TECHNOLOGY

BRENDA MELINA GONZÁLEZ ZÚÑIGA

COSTA RICA

SILVER

31 - FASHION TECHNOLOGY

RUTH SUESCUN

COLOMBIA

GOLD

32 - CONFECTIONER / PASTRY COOK

JONÁS OTONIEL CORONADO ALVARADO

GUATEMALA

BRONZE

32 - CONFECTIONER / PASTRY COOK

NELSON RAMÍREZ RODRÍGUEZ

COSTA RICA

SILVER

32 - CONFECTIONER / PASTRY COOK

LUIZ GUSTAVO NASCIMENTO BRANT

BRASIL

GOLD

33 - AUTOMOBILE TECHNOLOGY

LEDARI ANTONIO TEJADA

DOMINICAN REPUBLIC

BRONZE

33 - AUTOMOBILE TECHNOLOGY

MICHAEL PATRICK MULLEN

UNITED STATES OF AMERICA

SILVER

33 - AUTOMOBILE TECHNOLOGY

MATEUS ZITKOSKI

BRASIL

GOLD

33 - AUTOMOBILE TECHNOLOGY

JOSE MANUEL ESTRADA ARAYA

COSTA RICA

MEDALLION FOR EXCELLENCE

33 - AUTOMOBILE TECHNOLOGY

FERNEY MAURICIO ROJAS ESCOBAR

COLOMBIA

MEDALLION FOR EXCELLENCE

34 - COOKING

POLIANA APARECIDA SOARES DO NASCIMENTO

BRASIL

BRONZE

34 - COOKING

LEISCY ATUESTA

COLOMBIA

SILVER

34 - COOKING

JORGE ALFREDO QUIÑONEZ MAZAT

GUATEMALA

GOLD

34 - COOKING

FRITZ ADRIAN HAMEL CRUZ

BOLIVIA

MEDALLION FOR EXCELLENCE

35 - RESTAURANT SERVICE

KARLA MONSERRAT ALVAREZ REYES

MEXICO

BRONZE

35 - RESTAURANT SERVICE

ERIK ANTONIO LAZCANO BARRIA

PANAMA

BRONZE

35 - RESTAURANT SERVICE

ANDIS AUDITH ANAYA BERRIO

COLOMBIA

SILVER

35 - RESTAURANT SERVICE

ANDESON FONSECA DE ALMEIDA

BRASIL

GOLD

38 - REFRIGERATION

DANIEL JOSE IBÁÑEZ DUQUE

COLOMBIA

SILVER

38 - REFRIGERATION

ALDO ORTELLADO

PARAGUAY

SILVER

38 - REFRIGERATION

GABRIEL SOUSA CARDOSO

BRASIL

GOLD

39 - IT NETWORK SYSTEMS

GUSTAVO ABELINO ISEM CABRERA

GUATEMALA

BRONZE

39 - IT NETWORK SYSTEMS

EDSON GEOVANI DOS SANTOS

BRASIL

SILVER

39 - IT NETWORK SYSTEMS

DAYRON ALEXIS OLIVEROS ALDANA

COLOMBIA

GOLD

40 - GRAPHIC DESIGN TECHNOLOGY

JOSÉ IGNACIO VARGAS MIRANDA

COSTA RICA

BRONZE

40 - GRAPHIC DESIGN TECHNOLOGY

REYNOLD ENRIQUE GUZMÁN

COLOMBIA

SILVER

40 - GRAPHIC DESIGN TECHNOLOGY

PAULO HENRIQUE CASTRO PEREIRA

BRASIL

GOLD

41 - HEALTH AND SOCIAL CARE

CECILIA IRAIS MAYORGA RODRÍGUEZ

MEXICO

BRONZE

41 - HEALTH AND SOCIAL CARE

INGRID LORENA PALACIOS

COLOMBIA

SILVER

41 - HEALTH AND SOCIAL CARE

RITA DE CASSIA ROCHA AGLIARDI

BRASIL

GOLD

46 - CLOTHES SEWING

SERGIO AMILCAR TUN BÓ

GUATEMALA

BRONZE

46 - CLOTHES SEWING

EFRAIN VENTURA FLORES

BOLIVIA

SILVER

46 - CLOTHES SEWING

MARIANA MARIAH VIEIRA DE FREITAS

BRASIL

GOLD

47 - CONVENTIONAL TURNING

MARIO ANDRÉS MENDOZA GARCÍA

COSTA RICA

SILVER

47 - CONVENTIONAL TURNING

JORGE ALBERTO GIRÓN CAJTI

GUATEMALA

SILVER

47 - CONVENTIONAL TURNING

MÁRCIO VENÂNCIO AURÉLIO CAETANO

BRASIL

GOLD

48 - CONVENTIONAL MILLING

ANTHONY IVÁN MORALES

GUATEMALA

BRONZE

48 - CONVENTIONAL MILLING

CHRISTIAM RODRÍGUEZ PORRAS

COSTA RICA

SILVER

48 - CONVENTIONAL MILLING

WESLEY SILVESTRE DOS SANTOS

BRASIL

GOLD

50 - DEVELOPMENT OF MOBILE APPLICATIONS

CARLOS MANUEL NUÑEZ

COLOMBIA

SILVER

50 - DEVELOPMENT OF MOBILE APPLICATIONS

JEISON SOLARTE ROJAS

COLOMBIA

SILVER

50 - DEVELOPMENT OF MOBILE APPLICATIONS

GUILHERME LIMA HERNANDEZ RINCÃO

BRASIL

GOLD

50 - DEVELOPMENT OF MOBILE APPLICATIONS

MICAEL BRITO DE JESUS

BRASIL

GOLD